Logo

Göğüs Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)

meme-estetigi

Göğüs Büyütme Ameliyatı nedir?
Göğüsler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir .Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir .Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki Göğüsün eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur .Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Silikon meme protezi (implantı) nedir?
Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir .Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Bugün için protezlerin içindeki maddelere göre iki farklı çeşidi vardır.

  1. İçerisinde sıvı silikon içerenler
  2. İçerisinde serum fizyolojik dolu olanlar.

Ameliyat öncesi bilmeniz gerekenler
Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce , sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz,seçilecek protezi,protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.
Ameliyat
Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir kesi açılır. Bu kesinin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

  1. Meme altı katlantısı (Submammarian)
  2. Meme başı çevresinden (Sirkumareolar)
  3. Koltukaltından (aksiller)

Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına, göğüs kasının (pektoral) arkasına yada Dual Plan denilen kısmi kas arkası planda yerleştirilebilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir .

Ameliyat sonrası
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Biraz ağrı olabilir, ağrı kesici ilaçlarla hafifleyen bu ağrı genellikle tolere edilebilir seviyede olur. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir.

Göğüs büyütme ameliyatı; genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.
Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü yuvarlak veya anatomik-Damla şekilli protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, Göğüsün durumuna ve cerrahın ve hastanın tercihine göre değişebilecektir.