Logo

Ameliyatsız İple Yüz Germe – İple Askılama

grosl

 Üzerinde dikensi çentikler olan özel olarak geliştirilen dikişlerle uygulanan bu yeni metot, yüzdeki yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında yeni bir çığır açmıştır. Metot ameliyatsız ve izsiz olarak anılmaktadır. İzsiz ameliyatsız kaş kaldırma işleminde kullanılan özel iplikler burada da kullanılır.
Estetik cerrahinin sunduğu yepyeni bir yöntem olan iple yüz germe canlandırıcı, yüz gerdirmede bir devrim yaratıyor. Çözülebilir ve canlandırıcı özellikteki bu yöntem, insan dokularında uzun süre kalması adına özel bir teknoloji ve işlemle geliştirilmiş, özel dikişler ile uygulanıyor. Yerleştirilmesi çok kolay ve hızlı olan iplerin her iki yarısının orta noktasına yakın yaslanmış kancalar bulunuyor. Küçük çift yönlü bu dişli yapılar sayesinde ipler derinin altına yerleştirildiğinde, dişli yapılar, yumuşak dokular için sabit ve uzun süreli yerleşimlerini sağlayan bir destek yapı görevi görüyor.
Bu iplerin yaptığı yüzdeki gerdirme etkisi sonuçta genç bir görünüme kavuşmanızı sağlıyor. Bu uygulamada kullanılan dikiş üzerindeki çentikler, cildin istenen yönde sabitlenmesini sağlar, yukarı-arkaya doğru çekilen yüz derisinin geri dönmesini engeller. Deri bolluğu dikiş boyunca eşit olarak yayıldığı için deri katlantısı oluşmaz. Ancak bu metodun çok fazla sarkma olan vakalarda uygulanması doğru olmaz. Bu hastalarda cerrahi yöntemle yüz germe metodunun uygulanması doğru olur. Uygun hastalarda boyun derisinin gerilmesi için de bu metot kullanılabilmektedir.
Bu metot da herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Sadece saçlı deride çok küçük bir iz kalacaktır. Uygulandıktan sonra herhangi bir zamanda istenirse dikişler geri çıkartılabilir. İşlem lokal anestezi altında uygulanır, bir saat kadar sürebilir.
Uygulamadan sonra deride hafif pembelik yâda çok küçük morluk olabilir. Bunlar birkaç günde geçecektir. Uygulamanın hemen sonunda yüzdeki değişim görülebilir. Ancak yapılan işlemin kalıcı olması için işlem sonrası üç hafta çok dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Uygulamadan dört gün sonra duş alınabilir.
Ancak üç hafta süre yüz cildinin gerilmesi ya da aşırı hareket etmesine neden olabilecek masaj, ağır makyaj, yüz mimiklerinin aşırı kullanılması gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Uygulamadan birkaç gün sonra yüzde hiçbir dikiş ya da ameliyat izi kalmayacaktır.

Uygulamanın etkisi 3 – 5 yıl kadar sürebilir. Bu sürede derinin yaşlanması ve sarkması, derialtı yağ dokusunun incelmesi ile birlikte uygulamanın etkileri azalacak ve giderek kaybolacaktır.

Uygulamanın çok nadir olmakla birlikte bazı riskleri mevcuttur. İplik uçları deriden çıkabilir, iplik dıştan görünebilir, iki taraf arasında asimetri olabilir ki bu durum işlem sırasında olursa o anda düzeltilebilir. Ayrıca işlem sonrası üç hafta içinde asimetri doktorunuz tarafından düzeltilebilir. Daha uzun vadede oluşabilecek asimetriler için ek iplikler gerekebilir. Uygulama bölgesinde deride büzülme çok nadir olabilir ancak birkaç hafta içinde düzelir.
Klasik yüz germe ameliyatına göre izsiz yüz germe uygulamasının kalıcılığı daha az olabilir. Klasik yüz germe etkisi ortalama 15 20 yıl sürerken izsiz yüz germe etkisi 3-5 yıl kadar sürebilir.